Live fast, die young – czyli o kwietnych łąkach jednorocznych słów kilka. Część 1.

0
Live fast, die young – czyli o kwietnych łąkach jednorocznych słów kilka. Część 1.

Live fast, die young – czyli o kwietnych łąkach jednorocznych słów kilka. Część 1.

Muszę powiedzieć wprost: uwielbiam je. Powodów mam wiele, ale najważniejszy jest jeden – niezwykły entuzjazm i intensywność, z jaką przeżywają swoje krótkie, wiosenno-letnio-jesienne życie. A w rezultacie cieszą nas kilkumiesięczną feerią barw

 

Co to oznacza, że łąka jest jednoroczna?

Kwietna łąka jednoroczna to taka, którą tworzą rośliny jednoroczne czyli takie, które kiełkują, kwitną, wydają nasiona i zanikają w ciągu jednego sezonu. W następnym sezonie z nowych nasion kiełkują nowe rośliny. Tak krótki cykl życia (kilkumiesięczny) decyduje o tym, jak szybko i bujnie rozwija się łąka jednoroczna. Jednoroczna łąka kwietna to gotowy przepis na błyskawiczny rajski ogród. A nawet – na rajski balkon!

 

Jakie rośliny tworzą kwietną łąkę jednoroczną?

Nie ma jednej właściwej mieszanki nasion jednorocznej łąki kwietnej. W jej skład mogą wejść typowe rośliny kwitnące związane z uprawami (tzw. chwasty polne) – mak polny, chaber bławatek czy kąkol polny. Jednak jednoroczna łąka kwietna bardzo często zawiera też rośliny ozdobne. To dlatego, że – wbrew pozorom – w naszej rodzimej florze nie ma zbyt wielu gatunków roślin jednorocznych. Typowo jednoroczne, szczególnie w naszym klimacie, są za to właśnie niektóre gatunki ozdobne. Wśród roślin ozdobnych wchodzących w skład jednorocznej łąki kwietnej pojawiają się np. kosmos podwójnie pierzasty, nachyłek dwubarwny, lnica marokańska.

Obecność gatunków roślin ozdobnych (czyli nie tych rodzimych, zadomowionych) w mieszankach nasion łąk jednorocznych niektórych niepokoi. Wielbiciele łąk obawiają się, że któryś z obcych gatunków mógłby „opuścić” łąkę i rozprzestrzenić się w otoczeniu. Powiem szczerze: to bardzo dobrze, że pojawiają się takie wątpliwości! Znamy wiele smutnych przypadków nieumyślnego wprowadzenia do środowiska obcych gatunków, które okazały się inwazyjne. I dlatego zawsze namawiam, żeby mieszanki łąkowe kupować tylko w sprawdzonych miejscach. W naszych mieszankach łąk jednorocznych są wyłącznie takie rośliny ozdobne, co do których jesteśmy pewni, że nie rozprzestrzenią się w sposób niekontrolowany. Pomaga nam w tym także klimat – gatunki ozdobne z naszych jednorocznych mieszanek nie przetrwałyby zimy.

Modraszek na chabrze bławatku panilaka.pl
Kwiaty na łące ekspresowej panilaka.pl

 

Dlaczego właśnie łąka jednoroczna?

Tak jak powiedziałam na początku, jest wiele powodów, by dać się oczarować jednorocznym łąkom kwietnym. O kilku już wspomniałam. Ale takie łąki mają też swoje konkretne wymagania. Teraz wymienię i jedne, i drugie, żeby dać wam jasny ogląd sytuacji.

 

Zalety:

– Pożądany efekt ukwieconej łąki otrzymasz już pierwszego roku po wysianiu mieszanki; rośliny jednoroczne kiełkują szybko i już po kilku tygodniach obdarują cię pierwszymi kwiatami.

– Łąka jednoroczna zakwita nie tylko szybko, ale i obficie, bo wszystkie gatunki roślin muszą zakwitnąć w ciągu jednego sezonu.

– Masz gwarancję ukwieconego ogrodu (lub balkonu) przez cały sezon, bo rośliny z mieszanki rozkwitają stopniowo, na przestrzeni kilku miesięcy.

– Jest idealna dla spóźnialskich – niektóre mieszanki (np. łąka ekspresowa) możesz wysiać nawet w lipcu! Potrafią wykiełkować i zakwitnąć już w ciągu 6 tygodni.

– Nie masz ogródka? Nic nie szkodzi! Dzięki odpowiednim mieszankom jednorocznym i ty możesz cieszyć się morzem kwiatów, bo jednoroczne łąki kwietnie świetnie nadają się do doniczek i skrzynek (np. łąka balkonowa).

– Jednoroczne łąki kwietne pomagają zapylaczom, bo w składzie mają rośliny miododajne i pyłkodajne; w dodatku robią to systematycznie przez cały sezon.

– Łąki balkonowe służą zapylaczom na dwa sposoby – są źródłem pożywienia, ale też tworzą dla nich tzw. korytarze ekologiczne, dzięki którym owady mogą przeżyć przeprawę przez tereny miejskie. W ten sposób każdy może przyczynić się do ochrony owadów, nawet jeśli ma balkon wysoko, wysoko nad ziemią – owady potrafią dolecieć nawet do 12. piętra!

– Uprawa łąk kwietnych pomaga chronić nie tylko owady, ale też zagrożone wyginięciem gatunki roślin rodzimych i zadomowionych; przede wszystkim chodzi o kwiaty polne. Choć może trudno w to uwierzyć, rośliny takie jak mak polny, chaber bławatek, a szczególnie kąkol polny, są w Polsce gatunkami coraz rzadszymi. To dlatego, że rolnictwo rozwinęło bardzo skuteczne metody zwalczania tych „chwastów”.

– Łąka jednoroczna jest idealna dla tych, którzy lubią co roku odświeżać wygląd swojego ogrodu czy balkonu; jeżeli lubisz zmiany, możesz co roku wysiewać inną mieszankę!

Maki polne na łące polna panilaka.pl
Kąkol polny pośród maków panilaka.pl

 

Wymagania:

– Łąka jednoroczna jest, jak sama nazwa wskazuje...jednoroczna. To znaczy, że tworzące ją rośliny po wydaniu nasion zamierają. Jeśli chcesz mieć łąkę również następnym sezonie, trzeba będzie ją odnowić.

– Jednoroczne łąki kwietne nie nadają się do cienia; wspaniale czują się w pełnym słońcu – najlepiej gdy dociera ono do nich przez 6–8 godzin dziennie. W półcieniu też wyrosną, ale nie będą tak spektakularne.

– Łąki jednoroczne nie nadają się na bardzo duże powierzchnie, ponieważ co roku trzeba włożyć sporo pracy w ich odnowienie – skoszenie obumarłych roślin, przygotowanie podłoża do zasiewu, wysianie nasion, potem ewentualnie też pielenie łąki.

– Żeby ograniczyć konieczność pielenia łąki jednorocznej, musimy dobrze przygotować teren, czyli usunąć z niego wszelkie części roślin wieloletnich; to dlatego, że rośliny wieloletnie w nowym sezonie wyrosną szybciej, niż wykiełkują nasze nasiona, i w ten sposób je zagłuszą. O to sam należy zadbać przy wysiewaniu łąki w donicach – wypełnijcie je czystą ziemią ogrodową.

– Jak wspomniałam wcześniej, wiele mieszanek kwietnych łąk jednorocznych zawiera nasiona roślin ozdobnych; dla jednych to plus, bo pięknie kwitną, dla innych minus, bo nie są to gatunki rodzime. Ich obecność w mieszankach jednorocznych wynika z tego, że w naszej florze nie ma zbyt wielu jednorocznych roślin kwietnych.

Łąka jednoroczna w Białymstoku panilaka.pl
Owad na chabrze panilaka.pl

 

Kiedy wysiać łąkę jednoroczną?

Łąki w moim sklepie można podzielić na dwie kategorie: 

 

Siew wiosenny: łąka balkonowa, łąka kolorowa, łąka ekspresowa.

Te łąki wysiewamy wiosną (czyli od marca nawet do lipca), bo zawierają nasiona gatunków ozdobnych, które mogłyby nie przetrwać polskiej zimy.

 

Siew jesienny: łąka polna.

W tej mieszance znajdują się wyłącznie jednoroczne gatunki rodzime i zadomowione, które z natury są odporne na zimowe chłody. Łąki do siewu jesiennego wysiewamy po pierwszych przymrozkach, bo nie chcemy, żeby zdążyły wykiełkować i potem przemarzły. Dzięki temu że jednoroczną łąkę polną wysiejemy jesienią, zakwitnie 2-3 tygodnie wcześniej niż ta wysiana wiosną; a badania mówią, że chabry bławatki siane jesienią mają więcej kwiatów niż te siane wiosną.

 

Uff, to była naprawdę duża dawka informacji. To dlatego że chciałam zapoznać was jak najlepiej z moimi ulubionymi jednorocznymi łąkami kwietnymi. Mam nadzieję, że udało mi się zachęcić was do przejścia na tę bardzo słoneczną i bardzo kolorową stronę mocy. 

W następnym odcinku znajdą się twarde fakty: przygotowanie do wysiewu, pielęgnacja łąki jednorocznej i odnawianie łąki w kolejnym roku. Nie możecie tego przegapić.

 

Jeśli macie jakieś uwagi albo pytania, śmiało piszcie!

Komentarze do wpisu (0)

Państwo Łąka sp. z o. o. | Oracze 31, 19-300 Ełk, woj. warmińsko-mazurskie | telefon: 512 153 762, e-mail: biuro@panilaka.pl


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl