Live fast, die young – czyli o kwietnych łąkach jednorocznych słów kilka. Część 1.
Muszę powiedzieć wprost: uwielbiam je. Powodów mam wiele, ale najważniejszy jest jeden – niezwykły entuzjazm i intensywność, z jaką przeżywają swoje krótkie, wiosenno-letnio-jesienne życie. A w rezultacie cieszą nas kilkumiesięczną feerią barw.
Co to oznacza, że łąka jest jednoroczna?
Kwietna łąka jednoroczna to taka, którą tworzą rośliny jednoroczne czyli takie, które kiełkują, kwitną, wydają nasiona i zanikają w ciągu jednego sezonu. W następnym sezonie z nowych nasion kiełkują nowe rośliny. Tak krótki cykl życia (kilkumiesięczny) decyduje o tym, jak szybko i bujnie rozwija się łąka jednoroczna. Jednoroczna łąka kwietna to gotowy przepis na błyskawiczny rajski ogród. A nawet – na rajski balkon!
Jakie rośliny tworzą kwietną łąkę jednoroczną?
Nie ma jednej właściwej mieszanki nasion jednorocznej łąki kwietnej. W jej skład mogą wejść typowe rośliny kwitnące związane z uprawami (tzw. chwasty polne) – mak polny, chaber bławatek czy kąkol polny. Jednak jednoroczna łąka kwietna bardzo często zawiera też rośliny ozdobne. To dlatego, że – wbrew pozorom – w naszej rodzimej florze nie ma zbyt wielu gatunków roślin jednorocznych. Typowo jednoroczne, szczególnie w naszym klimacie, są za to właśnie niektóre gatunki ozdobne. Wśród roślin ozdobnych wchodzących w skład jednorocznej łąki kwietnej pojawiają się np. kosmos podwójnie pierzasty, nachyłek dwubarwny, lnica marokańska.
Obecność gatunków roślin ozdobnych (czyli nie tych rodzimych, zadomowionych) w mieszankach nasion łąk jednorocznych niektórych niepokoi. Wielbiciele łąk obawiają się, że któryś z obcych gatunków mógłby „opuścić” łąkę i rozprzestrzenić się w otoczeniu. Powiem szczerze: to bardzo dobrze, że pojawiają się takie wątpliwości! Znamy wiele smutnych przypadków nieumyślnego wprowadzenia do środowiska obcych gatunków, które okazały się inwazyjne. I dlatego zawsze namawiam, żeby mieszanki łąkowe kupować tylko w sprawdzonych miejscach. W naszych mieszankach łąk jednorocznych są wyłącznie takie rośliny ozdobne, co do których jesteśmy pewni, że nie rozprzestrzenią się w sposób niekontrolowany. Pomaga nam w tym także klimat – gatunki ozdobne z naszych jednorocznych mieszanek nie przetrwałyby zimy.
Dlaczego właśnie łąka jednoroczna?
Tak jak powiedziałam na początku, jest wiele powodów, by dać się oczarować jednorocznym łąkom kwietnym. O kilku już wspomniałam. Ale takie łąki mają też swoje konkretne wymagania. Teraz wymienię i jedne, i drugie, żeby dać wam jasny ogląd sytuacji.
Zalety:
– Pożądany efekt ukwieconej łąki otrzymasz już pierwszego roku po wysianiu mieszanki; rośliny jednoroczne kiełkują szybko i już po kilku tygodniach obdarują cię pierwszymi kwiatami.
– Łąka jednoroczna zakwita nie tylko szybko, ale i obficie, bo wszystkie gatunki roślin muszą zakwitnąć w ciągu jednego sezonu.
– Masz gwarancję ukwieconego ogrodu (lub balkonu) przez cały sezon, bo rośliny z mieszanki rozkwitają stopniowo, na przestrzeni kilku miesięcy.
– Jest idealna dla spóźnialskich – niektóre mieszanki (np. łąka ekspresowa) możesz wysiać nawet w lipcu! Potrafią wykiełkować i zakwitnąć już w ciągu 6 tygodni.
– Nie masz ogródka? Nic nie szkodzi! Dzięki odpowiednim mieszankom jednorocznym i ty możesz cieszyć się morzem kwiatów, bo jednoroczne łąki kwietnie świetnie nadają się do doniczek i skrzynek (np. łąka balkonowa).
– Jednoroczne łąki kwietne pomagają zapylaczom, bo w składzie mają rośliny miododajne i pyłkodajne; w dodatku robią to systematycznie przez cały sezon.
– Łąki balkonowe służą zapylaczom na dwa sposoby – są źródłem pożywienia, ale też tworzą dla nich tzw. korytarze ekologiczne, dzięki którym owady mogą przeżyć przeprawę przez tereny miejskie. W ten sposób każdy może przyczynić się do ochrony owadów, nawet jeśli ma balkon wysoko, wysoko nad ziemią – owady potrafią dolecieć nawet do 12. piętra!
– Uprawa łąk kwietnych pomaga chronić nie tylko owady, ale też zagrożone wyginięciem gatunki roślin rodzimych i zadomowionych; przede wszystkim chodzi o kwiaty polne. Choć może trudno w to uwierzyć, rośliny takie jak mak polny, chaber bławatek, a szczególnie kąkol polny, są w Polsce gatunkami coraz rzadszymi. To dlatego, że rolnictwo rozwinęło bardzo skuteczne metody zwalczania tych „chwastów”.
– Łąka jednoroczna jest idealna dla tych, którzy lubią co roku odświeżać wygląd swojego ogrodu czy balkonu; jeżeli lubisz zmiany, możesz co roku wysiewać inną mieszankę!
Wymagania:
– Łąka jednoroczna jest, jak sama nazwa wskazuje...jednoroczna. To znaczy, że tworzące ją rośliny po wydaniu nasion zamierają. Jeśli chcesz mieć łąkę również następnym sezonie, trzeba będzie ją odnowić.
– Jednoroczne łąki kwietne nie nadają się do cienia; wspaniale czują się w pełnym słońcu – najlepiej gdy dociera ono do nich przez 6–8 godzin dziennie. W półcieniu też wyrosną, ale nie będą tak spektakularne.
– Łąki jednoroczne nie nadają się na bardzo duże powierzchnie, ponieważ co roku trzeba włożyć sporo pracy w ich odnowienie – skoszenie obumarłych roślin, przygotowanie podłoża do zasiewu, wysianie nasion, potem ewentualnie też pielenie łąki.
– Żeby ograniczyć konieczność pielenia łąki jednorocznej, musimy dobrze przygotować teren, czyli usunąć z niego wszelkie części roślin wieloletnich; to dlatego, że rośliny wieloletnie w nowym sezonie wyrosną szybciej, niż wykiełkują nasze nasiona, i w ten sposób je zagłuszą. O to sam należy zadbać przy wysiewaniu łąki w donicach – wypełnijcie je czystą ziemią ogrodową.
– Jak wspomniałam wcześniej, wiele mieszanek kwietnych łąk jednorocznych zawiera nasiona roślin ozdobnych; dla jednych to plus, bo pięknie kwitną, dla innych minus, bo nie są to gatunki rodzime. Ich obecność w mieszankach jednorocznych wynika z tego, że w naszej florze nie ma zbyt wielu jednorocznych roślin kwietnych.
Kiedy wysiać łąkę jednoroczną?
Łąki w moim sklepie można podzielić na dwie kategorie:
Siew wiosenny: łąka balkonowa, łąka kolorowa, łąka ekspresowa.
Te łąki wysiewamy wiosną (czyli od marca nawet do lipca), bo zawierają nasiona gatunków ozdobnych, które mogłyby nie przetrwać polskiej zimy.
Siew jesienny: łąka polna.
W tej mieszance znajdują się wyłącznie jednoroczne gatunki rodzime i zadomowione, które z natury są odporne na zimowe chłody. Łąki do siewu jesiennego wysiewamy po pierwszych przymrozkach, bo nie chcemy, żeby zdążyły wykiełkować i potem przemarzły. Dzięki temu że jednoroczną łąkę polną wysiejemy jesienią, zakwitnie 2-3 tygodnie wcześniej niż ta wysiana wiosną; a badania mówią, że chabry bławatki siane jesienią mają więcej kwiatów niż te siane wiosną.
Uff, to była naprawdę duża dawka informacji. To dlatego że chciałam zapoznać was jak najlepiej z moimi ulubionymi jednorocznymi łąkami kwietnymi. Mam nadzieję, że udało mi się zachęcić was do przejścia na tę bardzo słoneczną i bardzo kolorową stronę mocy.
W następnym odcinku znajdą się twarde fakty: przygotowanie do wysiewu, pielęgnacja łąki jednorocznej i odnawianie łąki w kolejnym roku. Nie możecie tego przegapić.
Jeśli macie jakieś uwagi albo pytania, śmiało piszcie!