łąka balkonowa

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 3 dni
Cena: 18,00 zł 18.00

ilość szt.

towar niedostępny

* - Pole wymagane

Opis

balkonowa

Miniłąka nawet do najmniejszej donicy.

 

Czy wiesz, że...

Zapylacze chętnie odwiedzają także roślinność balkonową. Pszczoły potrafią dolecieć nawet do wysokości 12 piętra!

W 1 g mieszanki łąki kwietnej średnio znajduje się 200 nasion.

 

Łąka balkonowa to roślinne pogotowie dla mieszkańców miast. I nie chodzi tu wyłącznie o nas, ludzi. Nawet najmniejsze balkonowe łąki ratują od śmierci głodowej miejskie zapylacze.

Ta mieszanka sprawdzi się we wszystkich miejscach z ograniczoną ilością ziemi – w donicach, pojemnikach i skrzyniach balkonowych. Roślinom z mieszanki balkonowej wystarczy 10-centymetrowa warstwa podłoża, żeby  mogły się w pełni rozwinąć.

Nasiona balkonowej łąki kwietnej możesz wysiać też u siebie w ogrodzie, np. jako uzupełnienie wyższych rabat. Albo w miejscach, gdzie kwiaty nie powinny ograniczać widoczności.

 

Pan Łąka: Dziś bardzo popularne jest utożsamianie sadzenia dowolnych roślin na balkonach z ekologicznym trybem życia. Dla mnie wysadzanie roślin jednorocznych, które podczas uprawy nawożono i oblewano pestycydami, z plastikowych doniczek do donic balkonowych ma mało wspólnego z ekologią. Jeśli lubisz zieleń, starasz się żyć ekologicznie i leży Ci na sercu dobro miejskich zapylaczy, pomyśl o naszej mieszance balkonowej – łąka kwietna zamiast pelargonii to naprawdę kusząca alternatywa. A jeżeli zamiast jednorocznej miniłąki chcesz założyć na balkonie łąkę wieloletnią, najlepiej sprawdzi się łąka kwietna tradycyjna.

Pani Łąka: Uprawa łąki balkonowej to świetna okazja dla dzieci (ale i dorosłych!), by zgłębić temat miejskich zapylaczy. Różnorodność tej łąki wabi pszczoły, trzmiele, motyle i inne owady korzystające z nektaru. Staraliśmy się tak dobrać rośliny do tej mieszanki, by były dość niskie. Ale w razie, gdyby wyrosły zbyt bujnie, można je swobodnie przyciąć. Pamiętaj, żeby z przekwitniętych roślin zbierać nasiona – wtedy przyszłoroczną miniłąkę wysiejesz już z własnej mieszanki!.

 

Jak siać?

Łąki balkonowe, tak jak większość ich dużych sióstr, lubią słońce. Ziemia w przygotowanych donicach powinna być dobrze rozdrobniona i wymieszana, ważne też, żeby nie była kwaśna. By wysiać odpowiednią ilość nasion, spróbuj w przybliżeniu określić wielkość swojej łąki. Możesz przyjąć, że 6 standardowych donic na pelargonie to ok. 1 m2. Balkonową miniłąkę najlepiej wysiać wczesną wiosną.

Jak dbać?

Balkonową łąkę, w przeciwieństwie do łąk kwietnych rosnących w gruncie, trzeba podlewać. Im mniejsza donica i gorętsze dni, tym częściej. Przy tak upalnych latach, jakie mamy ostatnio, może to być konieczne nawet codziennie.

Miniłąkę zetnij tylko raz w sezonie, dopiero, gdy większość kwiatów przekwitnie. Rośliny w tej mieszance nie są odporne na mróz, więc jeśli chcesz się cieszyć swoją łąką w kolejnym roku, musisz wysiać ją na nowo.

I jeszcze ważna informacja dla przyjaciół fauny: po sezonie łąkę możesz zostawić  nieściętą aż do wiosny, wtedy skorzystają z niej larwy owadów.


 

 

Skład gatunkowy:

chaber bławatek

koper ogrodowy

len wielkokwiatowy

lepnica baldaszkowata

lnica marokańska

maciejka dwuroga

 

Centaurea cyanus

Anethum graveolens

Linum grandiflorum

Silene armeria

Linaria maroccana

Matthiola bicornis

 

maczek kalifornijski

mak polny

nachyłek barwierski

nagietek lekarski

smagliczka nadmorska

złocień karłowy

 

Eschscholzia californica

Papaver rhoeas

Coreopsis tinctoria

Calendula officinalis

Lobularia maritima

Chrysanthemum paludosum

 

Skład procentowy i gatunkowy mieszanki, w zależności od dostępu do poszczególnych komponentów, może się nieznacznie różnić. Zmiany te nie wpływają na właściwości mieszanki.

W skrócie

skład mieszanki 100% kwiatów
trwałość jednoroczna
wysokość 20 - 40 cm
stanowisko słoneczne
struktura gleby przeciętna (średnia)
zasobność gleby żyzna (próchnicza)
wilgotność gleby świeża (przeciętna)
pH gleby obojętna
norma siewu 3 - 5 g/m2
termin siewu wiosna
kwitnienie czerwiec - październik
mrozoodporność NIE

Zobacz także

Państwo Łąka sp. z o. o. | Oracze 31, 19-300 Ełk, woj. warmińsko-mazurskie | telefon: 512 153 762, e-mail: biuro@panilaka.pl


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl