FAQ
Ogólne
Czy moja łąka będzie wyglądać jak na zdjęciu?
Każda łąka rozwija się inaczej. Na wygląd łąki wpływa wiele różnych czynników (nasłonecznienie, rodzaj gleby, moment siewu, pogoda). Komponując mieszankę zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie gatunki roślin się przyjmą. Część nie wykiełkuje wcale, niektóre po roku zniknął na zawsze, jeszcze inne będą pojawiać się sporadycznie.
Czy łąka pod drzewami iglastymi może się udać?
Niestety gleba w okolicy drzew iglastych najczęściej ma niskie pH. Rośliny łąkowe wolą ziemię obojętną i zasadową.
Czy można siać łąki w cieniu?
Rośliny łąkowe uwielbiają słońce, dlatego cienisty ogród nie jest dobrym miejscem na łąkę. Ale nie przejmuj się, na mnie możesz liczyć. Stworzyłam mieszankę specjalną – łąka cienista. Składa się z roślin leśnych, które świetnie sobie radzą przy niedostatkach światła.
Nasiona
Zostały mi nasiona, czy mogę ich użyć w następnym roku?
Nasiona różnią się między sobą. Jedne kiełkują dobrze przez pół roku, inne przez kilkadziesiąt lat. Spokojnie możemy założyć, że moje mieszanki są pełnowartościowe przez 2 lat od momentu zakupu. Resztkę nasion zapakuj w szklany słoik, opisz i przechowuj w chłodnym, ciemnym, suchym miejscu.
Czy mogę zmieszać łąkę jednoroczną z wieloletnią?
Tak, ale dodatek łąki jednorocznej nie powinien przekraczać 10% masy łąki wieloletniej. Przykład: na każde 50g łąki wieloletniej należy dodać nie więcej niż 5-6g łąki jednorocznej.
Czy mogę łąkę jednoroczną wieloletnią zmieszać z trawą?
Nie, trawa rośnie szybko i dominuje rośliny jednoroczne.
Czy mogę łąkę wieloletnią zmieszać z trawą?
Tak, w pierwszym roku taka mieszanka wymaga koszenia co 4-6 tygodni.
Siew
Mam bardzo ubogą ziemię w ogrodzie, czy powinnam/powinienem nawieźć ziemi?
Zdecydowanie nie, łąkę powinniśmy dopasowywać do panujących w ogrodzie warunków, a nie odwrotnie. Nie wspominając już o tym, że razem z ziemią na teren ogrodu trafią miliony nasion chwastów.
Czy mogę wysiać łąkę w istniejący już trawnik?
Możesz, ale trawa skutecznie uniemożliwi nasionom kiełkowanie i wzrost. Łąki kwietne wysiewamy na solidnie przygotowanym podłożu, bez trawy i chwastów.
Kiedy najwcześniej mogę siać łąki jednoroczne?
Idealnym miesiącem na siew łąk jednorocznych jest kwiecień. Jeżeli ziemia nadaje się do pracy wcześniej to spokojnie można wysiać i w marcu. Rodzime łąki jednoroczne (polna) warto siać jesienią.
Czy mogę wysiać łąkę jednoroczną jesienią?
Tak, ale tylko taką, która zawiera nasiona rodzimych roślin. Na chwilę obecną takie warunki spełnia tylko łąka polna.
Czy zasobność gleby ma wpływ na moją ozdobną łąkę jednoroczną?
Łąki jednoroczne złożone z gatunków ozdobnych (kolorowa, balkonowa, ekspresowa) lubią przeciętną lub zasobną w składniki pokarmowe ziemię. Im będzie żyźniejsza tym większe i wyższe będą rośliny. Jeżeli za to jest uboższa to zwiększ. Im uboższa ziemia tym niższe i drobniejsze.
Wskazówka: Jeżeli wiesz, że masz urodzajną glebę, to zmniejsz normę wysiewu do 1,5g. Adekwatnie w przypadku bardzo ubogiej gleby możesz zwiększyć normę siewu do 4g.
Co się stanie jeżeli wysieję za mało lub za dużo nasion?
Generalnie najlepiej siać między 2 a 3 gramy nasion na m2. Jeżeli wysiejesz za dużo, rośliny od początku będą ze sobą konkurować o miejsce i zasoby. Rośliny na takiej łące będą wybujałe i rachityczne. Z mało nasion na łące spowoduje, że pojedyncze rośliny będą zajmować znacznie więcej miejsca. Należy jednak pamiętać, ze przyroda nie znosi próżni i w przestrzeniach między roślinami łąkowymi mogą pojawić się chwasty.
Czy po wysiewie powinnam/ powinienem chronić nasiona przed zwierzętami (ptaki, myszy)?
Nie, jedynymi zwierzętami mogącymi spowodować straty na łące są głodne dziki. Ale takie sytuacje są raczej wyjątkiem od reguły.
Pielęgnacja
Skąd tyle chwastów na mojej łące?
Odpowiedź jest prosta, w glebie jest całe mnóstwo nasion, śpią tam sobie w najlepsze. Przekopanie ziemi i wydobycie ich na światło dzienne jest dla nich impulsem do kiełkowania. Dobrą praktyką jest dwukrotna uprawa ziemi z 2-3 tygodniową przerwą pomiędzy.
Co zrobić kiedy zamiast roślin z mieszanki jednorocznej widzę tylko chwasty?
Najważniejsze to nie panikować. Poczekaj, aż chwasty będą miały około 15 cm wysokości i zetnij łąkę kosiarką na najwyższym ustawieniu. To osłabi chwasty i pozwoli wolniej rosnącym roślinom z mieszanki rozwijać się w spokoju. Jeżeli sytuacja się powtarza pozostaje już tylko pielenie ręczne. Dalsze koszenie grozi brakiem kwiatów.
Co zrobić kiedy zamiast roślin z mieszanki wieloletniej widzę tylko chwasty?
Najważniejsze to nie panikować. Poczekaj, aż chwasty będą miały około 15 cm wysokości i zetnij łąkę kosiarką na najwyższym ustawieniu. To osłabi chwasty i pozwoli wolniej rosnącym roślinom z mieszanki rozwijać się w spokoju. Jeżeli sytuacja się powtarza kontynuuj koszenie co 3-4 tygodnie. Jeżeli mieszanka zawiera kwiaty jednoroczne, a Ty czujesz w sobie wielką determinację, żeby je ochronić przed kosiarką to zostaje tylko ręczne pielenie.
Na mojej łące wieloletniej sporadycznie pojawiają chwasty, co robić?
Każdy ogrodnik boryka się z chwastami. Najważniejsze to nie pozwolić wymknąć się im spod kontroli. Jeśli zobaczysz chwasty na swojej łące po prostu je wyrwij. Dzikie kwiaty szybko wypełnią przestrzenie po intruzach.
Inne
Kiedy moja łąka zakwitnie?
Mieszanki z nasionami roślin jednorocznych (łąka polna, łąka smogówka, łąka murawa) zakwitną między 6 a 12 tygodniem od wykiełkowania. Zakładając, że nasiona będą miały odpowiednią pogodę i dostęp do wody. Jeżeli będzie sucho, a wiosna będzie zimna wszystko może się przedłużyć. Na łąkach wieloletnich, złożonych wyłącznie z bylin, kwiaty pojawią się dopiero w drugim roku od wysiania. Łąki założone jesienią mogą zakwitnąć wcześniej.
Czy łąka jednoroczna odrodzi się w następnym roku?
Niekoniecznie. Nie wszystkie nasiona się wysieją. Szczęśliwcy (nasiona), którym się to uda stworzą nieregularne kępki. Część nasion lub młodych siewek wymarznie zimą (mowa o roślinach ozdobnych). W wolnych miejscach pojawią się za to chwasty.
Czy mogę zbierać nasiona z mojej łąki?
Oczywiście, że możesz. Poczekaj, aż nasiona dojrzeją i zbierz je do papierowej koperty. Przechowuj je w suchym chłodnym miejscu.
Wskazówka: Niektóre gatunki roślin należące do tego samego rodzaju (na przykład dziewanny czy wieloletnie chabry) przepylają się ze sobą i tworzą hybrydy (mieszańce). Z takich nasion wyrastają rośliny o nieznacznie odmiennym wyglądzie.
Czy po łące można chodzić?
Z przyczyn czysto estetycznych lepiej nie hasać po łące. Korytarz z połamanych roślin zostanie z nami do jesiennego koszenia. Rozwiązaniem problemu jest wykoszanie ścieżek lub wyznaczenie ich podczas przygotowywania terenu.