Jak założyć łąkę?

Jak przygotować miejsce pod łąkę kwietną?

Do przygotowania małej łąki (powiedzmy, że do 100 m2) potrzebujesz szpadla i, ewentualnie, wideł. Za pomocą szpadla usuń trawnik lub inne rośliny rosnące na wybranym przez Ciebie terenie. Razem z roślinami koniecznie zdejmij wierzchnią warstwę ziemi. W ten sposób pozbędziesz się nasion i korzeni chwastów i utrudnisz im odrastanie. Oczyszczoną powierzchnię przekop widłami (lub po prostu szpadlem, jeśli nie masz wideł).

Z kolei jeśli planujesz naprawdę dużą łąkę (powyżej 100 m2), przyda Ci się profesjonalny sprzęt. Potrzebujesz glebogryzarki lub brony talerzowej, dzięki którym za jednym zamachem oczyścisz i spulchnisz teren.

Zwykle łąka kwietna nie potrzebuje dodatkowej warstwy ziemi ogrodowej ani kompostu - chyba, że ziemia jest bardzo piaszczysta.

Kiedy wysiać łąkę?

Po pierwsze: wysianie łąki zaplanuj na wiosnę lub na jesień. Chyba, że to łąka z nasionami roślin ozdobnych, wtedy tylko wiosna (na jesieni kiełkujące rośliny ozdobne mogą przemarznąć, bo nie są przystosowane do naszego klimatu).

Wiosną wysiej łąkę już po przymrozkach, żeby młode rośliny nie przemarzły. Jeśli siejesz jesienią, zrób to z kolei po pierwszych przymrozkach, żeby nasiona nie zaczęły zbyt wcześnie kiełkować, bo wtedy zabiłby je pierwszy mróz.

A dlaczego akurat jesień i wiosna? Chodzi o wodę - łąkę możesz zasiać i w środku lata, ale wtedy musisz ją podlewać. Nie polecamy tej opcji z dwóch powodów. Po pierwsze, lato w Polsce jest coraz bardziej upalne, więc ciągłe podlewanie będzie wyzwaniem. Po drugie, masowe podlewanie ogrodów i pól w lecie źle wpływa na nasze zasoby wody.

Jak wysiać łąkę?

I wreszcie szczegóły techniczne. Kiedy masz już przygotowane miejsce pod łąkę, doczekałeś/aś wiosny lub jesieni - przed tobą kolejny etap: równomierne wysianie nasion. W przypadku łąk wysiewa się niewielką ilość nasion na metr kwadratowy. Ponieważ tak małą ilość trudno rozsiać równomiernie, nasiona zmieszaj z tzw. wypełniaczem. Może to być piasek, wermikulit, łuski gryki, trociny z roślin liściastych,a nawet kasza manna - jeśli niczego innego nie masz pod ręką. Spróbuj zachować proporcję mniej więcej 5 l dodatków na każde 50 g nasion łąki. Ważna jest też technika - znakomicie sprawdza się siew na krzyż, czyli wzdłuż przekątnych terenu.

Na koniec obsiany teren warto ugnieść (zrób to walcem lub po prostu udepcz) i podlać.

Jak dbać o łąkę kwietną?

Dbanie o łąkę polega przede wszystkim na jej odpowiednim koszeniu. Łąkę jednoroczną (czyli z roślin jednorocznych) kosi się na koniec sezonu, czyli na jesieni. A łąkę wieloletnią (z roślin wieloletnich) - jeszcze dodatkowo na koniec czerwca.

Koszenie łąki zaplanuj na suchy dzień - mokre rośliny kładą się, co uniemożliwia prawidłowe koszenie. Łąkę najlepiej kosić kosą (możesz się tego szybko nauczyć!) lub wykaszarką akumulatorową. Chodzi o to, żeby przy koszeniu nie zanieczyszczać powietrza spalinami. Skoszone rośliny (pokos) zostaw na jakiś czas na łące, żeby osypały się z nich nasiona. Potem zbierz siano.

Jeśli chcesz, możesz zostawić nieskoszoną część lub całość łąki na zimę,będzie wtedy schronieniem dla małych zwierząt i owadów, a ptaki skorzystają z nasion. Bardzo polecamy takie rozwiązanie!

Co robić z chwastami?

Jeżeli na Twojej łące pojawiły się rośliny spoza mieszanki, masz dwie możliwości. Małą łąkę możesz pielić ręcznie. Dużą, szczególnie jeśli składa się z roślin wieloletnich, najlepiej skosić kosiarką na najwyższym ustawieniu ostrza (5-10 cm nad ziemią). Roślinom łąkowym to nie zaszkodzi, a jeśli będziesz powtarzać ten zabieg co miesiąc w pierwszym roku po wysianiu łąki, chwasty znikną.

Państwo Łąka sp. z o. o. | Oracze 31, 19-300 Ełk, woj. warmińsko-mazurskie | telefon: 512 153 762, e-mail: biuro@panilaka.pl


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl