Łąka smogówka

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 3 dni
Cena: 18,00 zł 18.00

ilość szt.

towar niedostępny

* - Pole wymagane

Opis

SMOGÓWKA

Jej supermocą jest oczyszczanie powietrza.

 

Czy wiesz, że...

W USA 10% zanieczyszczeń powietrza pochodzi z koszenia trawników. To m.in. pyły i CO2.

W Polsce na koszenie trawników wydajemy ponad 2 miliardy złotych rocznie i spalamy 37 milionów litrów paliwa.

 

Smogówka to mieszanka nasion wieloletniej łąki kwietnej idealna do miast, np. na ronda, tereny przy drogach czy do parków. Ale równie dobrze nadaje się do Twojego własnego ogrodu.

Podczas kilkuletnich badań wraz z naukowcami stworzyliśmy wyjątkową mieszankę. Ten rodzaj łąki kwietnej zawiera przede wszystkim rośliny o szorstkich i lepkich liściach. Działają one jak lep na pył z powietrza. Jeden metr kwadratowy smogówki jest w stanie wyłapać do 11g pyłu PM2,5. To tyle samo, co pięcioletnie drzewo.

Mieszanka została wprowadzona do projektów w Krakowie, Białymstoku i Warszawie. Wprowadzenie smogówki na tereny zielone obniża nie tylko poziom zanieczyszczeń powietrza, ale też (jak w przypadku każdej łąki) koszty utrzymania tych terenów. Wg. danych Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie wprowadzenie smogówki sześciokrotnie obniżyło roczne koszty koszenia.

 

Zespół superbohaterów przygotowanych do walki z zanieczyszczeniem powietrza.

W skład smogówki wchodzą m.in:. dziewanna wielkokwiatowa – posiada bardzo lepkie i szorstkie liście; żmijowiec zwyczajny – niezwykle odporny na susze; marchew zwyczajna – roślina wysoce miododajna.

 

Pan Łąka: Nad składem tej łąki kwietnej pracowałem ponad trzy lata, więc traktuję ją jak swoje dziecko. Wierzę, że kiedyś będziemy ją oglądać przy wszystkich autostradach i w miastach. By tak się właśnie stało, współpracujemy intensywnie z Główną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Czasami wystarczy zmienić jedno zdanie w projekcie aby zamiast trawników, przy drogach znalazły się łąki kwietne.

Pani Łąka: Wiemy, że łąka kwietna może być bardzo skuteczna w oczyszczaniu powietrza, ale trzeba było podkręcić jej wygląd, tak by mieszkańcy miast mogli się w pełni cieszyć jej widokiem. Nasza mieszanka zawiera też mnóstwo gatunków wieloletnich – to z kolei docenią przede wszystkim zapylacze.

 

Jak siać? - Gatunki wchodzące w skład smogówki są na tyle odporne, że sprawdzą się na większości terenów. Ważne, by wybrane przez Ciebie miejsce było nasłonecznione. Łąkę można wysiewać zarówno wczesną wiosną, jak i jesienią. Pamiętaj, by przez kilka tygodni po wysianiu zapewnić jej stale wilgotne podłoże .

Jak dbać? W zależności od potrzeb tego typu łąkę należy kosić raz lub dwa razy w roku – czyli na koniec sezonu (jesień) lub, dodatkowo, w końcu czerwca. Najważniejsze, by po każdym koszeniu dobrze usunąć ścięte części roślin. Łąkę po sezonie możesz też zostawić nieskoszoną aż do wiosny. Wtedy daje zimowe schronienie zwierzętom. Koszenie w trakcie sezonu pozwala sterować wysokością łąki, np. przy skrzyżowaniach lub zjazdach.

Dowiedz się więcej z wystąpienia Pana Łąki na TEDx Warsaw Women.

 


 

Dane techniczne:

zawartość mieszanki: 100% kwiaty   wysiew: marzec - maj, wrzesień - listopad
trwałość: jednoroczna + wieloletnia   norma wysiewu: 2 - 3 g/m2
stanowisko:  słońce   kwitnienie: czerwiec - październik
gleba:  piaszczysta, sucha, przeciętna, zdegradowana    wysokość: 60 - 120 cm
  mrozoodporność:  TAK

 

Państwo Łąka sp. z o. o. | Oracze 31, 19-300 Ełk, woj. warmińsko-mazurskie | telefon: 512 153 762, e-mail: biuro@panilaka.pl


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl