forma życiowa
status gatunku
wartość pożytkowa
stanowisko
struktura gleby
zasobność gleby
wilgotność gleby
pH gleby
termin siewu
Dostępność
Znajdziesz tutaj nasiona bylin, czyli roślin wieloletnich. Korzystając z tego asortymentu możesz stworzyć swoją własną, spersonalizowaną łąkę kwietną, wzbogacić już istniejące mieszanki o gatunki bliskie Twojemu sercu czy też założyć jednogatunkową rabatę.
Rośliny wieloletnie (łac. perennis) to rośliny żyjące dłużej niż dwa lata. W pierwszym roku roślina kiełkuje i inwestuje w rozwój korzeni, pędów i liści. Podczas ciepłych miesięcy nadwyżki substancji pokarmowych odkładają się w organach spichrzowych (kłączach, bulwach, liściach czy korzeniach). To zapasy potrzebne do produkcji nasion.
Wśród zielnych roślin wieloletnich istnieją trzy główne strategie przetrwania jesienno-zimowych chłodów. Pierwsza z nich to zimowanie w postaci pąków spoczynkowych umieszczonych pod ziemią, na organach spichrzowych - bulwach, kłączach, rozłogach czy cebulach. Takie rośliny nazywamy kryptofitami. Druga to zimowanie w postaci pąków umiejscowionych na pędach przy powierzchni ziemi, ochronę przed przemarzaniem zapewnia ściółka i warstwa śniegu. Tak postępują hemikryptofity. Trzecia strategia dotyczy krzewinek. Chamefity odradzają się z pąków znajdujących się na zdrewniałej części pędów, nie wyżej niż 50cm ponad powierzchnią ziemi.
Szacuje się, że około 85% roślin zielnych zaliczyć można do kategorii bylin. Większość z nich to rośliny polikarpiczne, czyli takie które w ciągu swojego życia wielokrotnie kwitną i wydają nasiona. W kontrze do takiego stylu życia stoją byliny monokarpiczne, które mimo długiego życia kwitną tylko jeden raz i natychmiast po wydaniu nasion zamierają. Przykładem takiej byliny w polskiej florze jest dziewięćsił popłocholistny Carlina onopordifolia.
Jakie są zalety bylin?
Rośliny wieloletnie inwestują w struktury podziemne takie jak korzenie, rozłogi, cebulki, kłącza, bulwy czy cebulki, dzięki którym są odporne na suszę, lepiej radzą sobie w ubogim środowisku, zapobiegają erozji gleby, magazynują węgiel organiczny z atmosfery pod ziemią. Kwitną wcześniej niż rośliny jednoroczne zapewniając wczesne źródło pokarmu owadom zapylającym.
Gdzie wysiewać rośliny wieloletnie?
Rośliny wieloletnie świetnie radzą sobie w gruncie. Pięknie wyglądają jako jednogatunkowa rabatka w ogrodzie. Siew do donic jest ryzykowny. Byliny rosnące w donicach są zazwyczaj mniejsze i produkują mniej kwiatów.
Kiedy wysiewać dzikie byliny?
Rośliny wieloletnie wysiewamy do gruntu zarówno wiosną jak i jesienią.
Jak przedłużyć kwitnięcie roślin wieloletnich?
Misją każdej rośliny jest produkcja nasion, dlatego by wydłużyć czas kwitnienia można ogławiać przywiędłe już kwiaty. Polega to na oderwaniu lub odcięciu kwiatu/ kwiatostanu po przekwitnięciu, ale przed zawiązaniu nasion. Warto zostawić część kwiatów na nasiona, zarówno dla siebie jak i dla ptaków.