forma życiowa
status gatunku
wartość pożytkowa
stanowisko
struktura gleby
zasobność gleby
wilgotność gleby
termin siewu
Dostępność
Znajdziesz tutaj nasiona roślin dwuletnich. Korzystając z tego asortymentu możesz stworzyć swoją własną, spersonalizowaną łąkę kwietną, wzbogacić już istniejące mieszanki o gatunki bliskie Twojemu sercu czy też założyć jednogatunkową rabatę.
dziewanna wielkokwiatowa
Nasiona dziewanny wielkokwiatowej Verbascum densiflorum, forma dzika, nieodmianowa.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 3 dni
łopian większy
Nasiona łopianu większego Arctium lappa, forma dzika, nieodmianowa.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 3 dni
marchew zwyczajna
Nasiona marchwi zwyczajnej Dauchus carota, dzikie, nieodmianowe
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 3 dni
żmijowiec zwyczajny
Nasiona żmijowca zwyczajnego Echium vulgare, forma dzika, nieodmianowa.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 3 dni
Rośliny dwuletnie (łac. biennis) to rośliny potrzebujące dwóch sezonów wegetacyjnych do wyprodukowania nasion. W pierwszym roku roślina kiełkuje i inwestuje w rozwój korzeni, pędów i liści. Podczas ciepłych miesięcy nadwyżki substancji pokarmowych odkładają się w organach spichrzowych (kłączach, bulwach, liściach czy korzeniach). To zapasy potrzebne do produkcji nasion. Jesienno-zimowe chłody roślina przeczekuje najczęściej w postaci rozety liści bezpośrednio nad ziemią. Niskie temperatury dają roślinie sygnał do rozwoju kwiatów ( nazywa się to jaryzacją lub jarowizacją). Po zapyleniu i zawiązaniu się nasion, roślina umiera.
Oczywiście, jak to bywa w naturze, zdarzają się odstępstwa od zasad. Czasem roślina, z zasady dwuletnia, kwitnie dopiero po kilku latach, co czyni z niej krótko żyjącą bylinę. Innym razem w obliczu ciężkich warunków klimatycznych roślina dwuletnia zakwitna po kilku miesiącach. Jedyną pewną kwestią w życiu rośliny dwuletniej jest śmierć po wydaniu nasion.
Jakie są zalety roślin dwuletnich?
Rośliny dwuletnie są odporne na suszę - większość z nich ma długi korzeń palowy, który pozwala korzystać z wody znajdującej się na znacznych głębokościach. Rośliny dwuletnie kwitną intensywnie. Wiele gatunków produkuje nasiona chętnie zjadane przez ptaki.
Gdzie wysiewać rośliny dwuletnie?
Rośliny dwuletnie świetnie radzą sobie w gruncie. Pięknie wyglądają jako jednogatunkowa rabatka w ogrodzie. Można wysiewać je razem z roślinami wieloletnimi. Siew do donic jest ryzykowny. Żmijowiec zwyczajny, dziewanna wielkokwiatowa czy szczeć pospolita gromadzą składniki pokarmowe w potężnych i długich korzeniach palowych, w doniczce nie ma miejsca na ich rozwój. Roślina najpewniej nie zakwitnie.
Kiedy wysiewać dzikie rośliny dwuletnie?
Rośliny dwuletnie wysiewamy do gruntu zarówno wiosną jak i jesienią.
Jak przedłużyć kwitnięcie roślin dwuletnich?
Misją każdej rośliny jest produkcja nasion, dlatego by wydłużyć czas kwitnienia można ogławiać przywiędłe już kwiaty. Polega to na oderwaniu lub odcięciu kwiatu/ kwiatostanu po przekwitnięciu, ale przed zawiązaniu nasion. Warto zostawić część kwiatów na nasiona, zarówno dla siebie jak i dla ptaków.