Łąka pszczela
towar niedostępny
Opis
pszczela
Owadzia stołówka czynna przez cały sezon.
Czy wiesz, że...
Pszczoły dzikie i miodne odpowiadają za zapylanie 70% gatunków roślin jadalnych. Z kolei te 70% gatunków roślin jadalnych to 90% naszego pożywienia.
By wyprodukować 1 kg miodu, pszczoła musi zebrać ok. 3 kg nektaru - to 60 000 napełnień wola. Każdy lot z pełnym wolem do gniazda to średnio 800 m. Czyli dla 1 kg miodu pojedyncza pszczoła pokonuje 40 000 km - to tak, jakby okrążyła kulę ziemską wzdłuż równika!
Wysiać tę łąkę to jak otworzyć owadzią stołówkę czynną przez cały sezon - wdzięczność zapylaczy z całej okolicy gwarantowana!
Łąka pszczela to łąka jednoroczna - dostarcza nektar i pyłek zapylaczom od później wiosny do jesieni (dokładna długość kwitnienia zależy od tego, kiedy zostanie wysiana). Jeżeli zależy ci na efekcie wieloletnim, to można łąkę pszczelą wymieszać z łąką miododajną - w stosunku 20% nasion mieszanki pszczelej do 80% nasion mieszanki miododajnej.
Pan Łąka: Nazywam ją łąką kwietną dla łasuchów: łąka pomaga zapylaczom, a zapylacze pomagają produkować żywność - piękna sprawa! Łąka pszczela świetnie uzupełni miejsca przy pasiekach i w sadach. Dzięki temu, że mieszkają w niej owady drapieżne, pomaga też w walce ze szkodnikami.
Pani Łąka: Łąkę pszczelą chętnie polecam debiutantom, bo jest stosunkowo niedroga i łatwa w utrzymaniu. Jednoroczne rośliny rosną szybko i osiągają spore rozmiary. A zapach kwiatów i dźwięk owadów podczas upalnego lata jest jedyny w swoim rodzaju.
Jak siać?
Łąkę pszczelą siejemy wyłącznie wiosną, ponieważ niektóre gatunki tej mieszanki pochodzą spoza naszej strefy klimatycznej i przy wysianiu jesiennym mogłyby nie przetrwać zimy (która ostatnio nieco przypomina te z dawnych lat).
Jak dbać?
Łąkę pszczelą należy skosić dopiero przy końcu sezonu, gdy większość kwiatów już przekwitnie. Jeśli chcesz, by cieszyła cię w następnym roku, to kolejnej wiosny musisz ponownie przygotować miejsce i wysiać mieszankę - w ilości 1,5 g na metr kwadratowy.
Dane techniczne:
zawartość mieszanki:
trwałość:
stanowisko:
gleba:
mrozoodporność:100% kwiaty
jednoroczna
słońce
gliniasta, próchnicza, przeciętna
NIE
wysiew:
norma wysiewu:
kwitnienie:
wysokość:kwiecień - czerwiec
3 g/m2
czerwiec - październik
90 - 120 cmSkład gatunkowy:
(Skład procentowy i gatunkowy mieszanki, w zależności od dostępu do poszczególnych komponentów, może się nieznacznie różnić. Zmiany te nie wpływają na właściwości mieszanki.)
chaber bławatek odm.
czarnusza damasceńska
czarnuszka siewna
cząber ogrodowy
facelia błękitna
gorczyca biała
gryka zwyczajna
kolendra siewna
koniczyna krwistoczerwona
lnicznik siewny
lucerna siewna
Centaurea cyanus
Nigella damascena
Nigella sativa
Satureja hortensis
Phacelia tanacetifolia
Sinapis alba
Fagopyrum esculentum
Coriandrum sativum
Trifolium incarnatum
Camelina sativa
Medicago sativa
łubin wąskolistny
mak polny
nostrzyk biały
ogórecznik lekarski
ostropest plamisty
pszczelnik mołdawski
rezeda wonna
seradela pastewna
słonecznik Bambino
wyka siewna
żmijowiec babkowaty
Lupinus angustifolius
Papaver rhoeas
Malilotus albus
Borago officinalis
Silybum marianum
Dracocephalum moldavica
Reseda odorata
Ornithopus sativus
Helianthus annuus
Vicia sativa
Echium plantagineum
Skład procentowy i gatunkowy mieszanki, w zależności od dostępu do poszczególnych komponentów, może się nieznacznie różnić. Zmiany te nie wpływają na właściwości mieszanki.