krwawnik pospolity

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 5 dni
Cena: 11,00 zł 11.00

ilość szt.

towar niedostępny

* - Pole wymagane

Opis

krwawnik pospolity

Achillea millefolium

Krwawnik jest wszędobylski, możemy go wypatrzeć na łące i pastwisku. Białe kwiaty są stałym elementem poboczy dróg i miejskich trawników. Nie przeszkadza mu częste koszenie, dobrze znosi suszę, toleruje cień i produkuje sporo nasion. Krwawnik dzięki swoim elastycznym wymaganiom jest obywatelem świata. Jego wszechobecność sprawiła, że człowiek znalazł wiele zastosowań tej rośliny. Stolist, bo tak brzmi jego nazwa ludowa, to roślina lecznicza, przyprawowa, ozdobna, miododajna, kosmetyczna a nawet barwierska.

 

o gatunku

rodzina: astrowate Asteraceae (złożone Compositae)

występowanie: gatunek rodzimy w Eurazji i Ameryce Północnej, gatunek zawleczony do Ameryki Środkowej i Południowej, Australii, Afryki i Nowej Zelandii

status gatunku we florze Polski: rodzimy

nazwy pospolite i ludowe: drętwik, krewnik, krfawczyk, krowewnik, kruownik, krwawnica, krzewnik, pokrętnik, ranik, rannik, renisz, sierpnik, stolist, śmietanka, trzawik, twardziec, tysiąclist, zeniszeń, złocień krwawnik, złotnia, złotnica, żeniszek krwawnik

nazwa łacińska: Achillea millefolium L.*

synonimy Achillea lanulosa Nutt. Achillea gracilis Raf. Achillea albida Willd.

nazwy angielskie: yarrow, common yarrow, allheal, angel flower, bad man’s plaything, bloodwort, cammock, devil’s nettle, green arrow, herbe militaris, knight’s milfoil, milfoil, nosebleed, old man’s mustard, old man’s pepper, soldier’s woundwort, stanchweed, thousand-leaf, thousand weed, woundwort, yarroway

liście krwawnika pospolitego
krwawnik pospolity pokrój

anatomia

części podziemne: poziome kłącza o białożółtym zabarwieniu z podziemnymi rozłogami

części nadziemne: 

z rozety liści nad ziemią wyrasta jeden lub więcej sztywny, wzniesiony, słabo rozgałęziony pęd, gęsto ulistniony; łodyga szybko ulega zdrewnieniu, wysokość łodygi zwykle nie przekracza 80cm wysokości;

liście lancetowate lub równowąskie, podwójnie/ potrójnie pierzastosieczne, listki drobne, pierzastowycinane, o odcinkach równowąskich, słabo owłosione;

na szczycie kwiatostan zebrany w płaskie baldachogrono, złożone z drobnych koszyczków, w koszyczku kwiaty brzeżne są nibyjęzyczkowate, koloru białego (czasem różowe), środkowe są rurkowate koloru żółtobiałego.

owoc stanowi drobna, spłaszczona niełupka

zapach: cała roślina ma silny, charakterystyczny zapach podobny do chryzantem

 

biologia

Bylina lub krzewinka. W pierwszym roku wytwarza nad ziemią rozetę charakterystycznych liści, w kolejnych latach kwitnie regularnie, od czerwca do października. Roślina owadopylna. Kwiaty zapylane są przez muchówkimotylechrząszcze i pszczołyOwoce przenoszone są przez wiatr (anemochoria) lub przez zwierzęta (endozoochoria – przenoszenie wewnątrz organizmu). Rozmnażanie wegetatywne, przez podziemne rozłogi, które wiosną każdego roku wytwarzają nową część nadziemną. Krwawnik produkuje dużo nasion. Nasiona dojrzałe latem kiełkują bezpośrednio po spadnięciu na ziemię, jesienne czekają na swoją szansę do wiosny.

ekologia

Krwawnika znajdziemy na suchych i średnio wilgotnych łąkach, pastwiskach, polach, poboczach, miedzach, skrajach lasu, trawnikach i parkach. Lubi stanowiska nasłonecznione, choć całkiem dobrze znosi zacienienie. Nie znosi gleby nadmiernie wilgotnej, że stojącą wodą. Dobrze znosi suszę. Rośnie chętnie na glebach zasobnych w azot. Dobrze znosi zasolenie gleby.

krwawnik pospolity

 

*pochodzenie nazwy: Pierwszy człon nazwy łacińskiej krwawnika pochodzi od imienia słynnego greckiego wojownika, Achillesa, który używał tego zioła do leczenia ran swoich żołnierzy na polu bitwy. Sam Achilles poznał właściwości rośliny dzięki centaurowi Chironowi, którego był wychowankiem. Drugi człon nazwy millefolium odnosi się do wyglądu liści krwawnika i znaczy tyle co „tysiąc liści”.

W skrócie

nazwa polska krwawnik pospolity
nazwa łacińska Achillea millefolium
rodzina astrowate Asteraceae
ilość nasion w gramie 5500 - 6200
kolor kwiatów biały
kolor liści zielony
forma życiowa roślina wieloletnia
status gatunku gatunek rodzimy
wartość pożytkowa roślina miodo- i pyłkodajna
wydajność miodowa 20 - 25 kg/ha
wydajność pyłkowa 0,07 - 0,30 kg/ha
wysokość 15 - 80 cm
stanowisko słoneczne
struktura gleby piaszczysta lub przeciętna
zasobność gleby żyzna (próchnicza)
wilgotność gleby sucha lub świeża
pH gleby lekko kwaśna lub obojętna
termin siewu wiosna / jesień
kwitnienie czerwiec - pażdziernik

Państwo Łąka sp. z o. o. | Oracze 31, 19-300 Ełk, woj. warmińsko-mazurskie | telefon: 512 153 762, e-mail: biuro@panilaka.pl


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

zastosowania

krwawnik pospolity

krwawnik w rolnictwie

Stolist jest użyteczną rośliną towarzysząca uprawom. Jego kwiaty wabią zapylacze, które przy okazji odwiedzają uprawiane rośliny. Na krwawniku chętnie bytują pożyteczne owady, takie jak zjadające mszyce biedronki czy drapieżne osy, które serwują swoim larwom różnego rodzaju szkodniki.

Gęsta sieć kłaczy i rozłogów krwawnika stabilizuje glebę, zapobiegając tym samym jej erozji. Achillea millefolium jest rośliną wskaźnikową gleb zawierających azot.

Krwawnik to doskonała roślina pastewna, jest chętnie zjadany przez drób, bydło i owce. Ziele krwawnika można znaleźć w środkach odrobaczających, lekach na choroby układu pokarmowego oraz paszach wspomagających trawienie. Stolist w diecie krów i owiec nadaje ich mleku niepowtarzalny smak.

krwawnik w pszczelarstwie

Krwawnik jest rośliną miododajną i pyłkodajną chętnie odwiedzaną przez pszczoły. Jego wydajność miodowa to 25kg/ha, wydajność pyłkowa z hektara wynosi od 70 do 300g

krwawnik w ogrodzie

Krwawnik to doskonała roślina ozdobna, kwitnie długo i jest odporny na suszę.

Wywar z ziela krwawnika pomaga pozbyć się mszyc, wciornastków i przędziorków. Krwawnik jest cennym dodatkiem do kompostu, gdyż zawiera pierwiastki i związki chemiczne takie jak siarka, potas, miedź, azotany czy  fosforany.

krwawnik w wazonie

Zarówno świeży jak i suszony krwawnik świetnie sprawdza się w bukietach. Podczas zbiorów warto zaopatrzyć się w nożyczki lub scyzoryk, bo zdrewniałe łodygi krwawnika niechętnie dają się zrywać.

krwawnik w kuchni

Liście i kwiaty krwawnika mają anyżowy, lekko cierpki i pikantny smak, dlaego aromatyzuje się nimi alkohole, zupy, gulasze i sosy. Krwawnik sprawdza się jako dodatek do sałatek i twarożków.

Według badań opublikowanych w 2008 roku w czasopiśmie naukowym International Journal of Agriculture and Biology, nasiona krwawnika zawierają do 21% oleju bogatego w kwas linolowy co czyni je potencjalnym źródłem oleju jadalnego.

Duże ilości krwawnika mogą powodować zatrucie objawiające się zawrotami głowy i wysypką skórną. Krwawnik może również uczulać.

krwawnik w farmacji

W surowcu występują flawonoidy, garbniki, glikoalkanoidy - achilleina, betainę, cholinę,witaminę C i K. Olejek eteryczny pozyskiwany z krwawnika ma kolor żółtozielony lub niebieski i zawiera takie substancje jak azulen, proazulen i cyneol.

Ziele krwawnika zawiera substancje hemostatyczne, przeciwzapalne i bakteriobójcze. Testy laboratoryjne potwierdziły skuteczność wyciągu z krwawnika jako środka odstraszającego komary.

Fun fact: alkoholowy ekstrakt z krwawnika zatrzymywały produkcję nasienia u myszy laboratoryjnych.

krwawnik dla urody

Wyciągi i olejek z krwawnika stosowany jest jako dodatek do toników, kremów, szamponów i past do zębów.

krwawnik w mieście

Krwawnik dobrze sobie radzi w warunkach miejskich. Jest odporny na suszę, zielone liście krwawnika odznaczają się na tle suchej, żółtej trawy. Nie przeszkadza mu udeptywanie. Często koszony ładnie odrasta i tworzy gęstą darń, która stabilizuje glebę i zapobiega jej erozji.

pożyteczny krwawnik

Krwawnik jest rośliną żywicielską larw wielu gatunków motyli. Pyłek i nektar krwawnika jest źródłem pokarmu bzygów, błonkówek, chrząszczy czy motyli.

Ptaki (szpaki zwyczajne) używają krwawnika do budowy gniazd, gdyż jego dodatek spowalnia rozwój pasożytów.

krwawnik w barwiarstwie

W starożytności używano krwawnika do barwienia wełny na żółto. Wykorzystywano do tego suszone liście, łodygi i kwiaty, przed farbowaniem przędzę lub tkaniny zaprawiano ałunem.

krwawnik dla dzieci

Łodygi krwawnika używane bywają do produkcji bierek.

historyczne zastosowania krwawnika

Etruskowie krwawnikiem leczyli rany u bydła.

Krwawnik był powszechnie używany przez północnoamerykańskie plemiona rdzennej ludności. Nawahowie żuli ziele przy bólach zębów. Miwokowie używali stolistu jako środka przeciwbólowego i łagodzącego objawy przeziębienia. Odżibwejowie/ Czipewejowie ból głowy leczyli inhalacjami z liści krwawnika.

W średniowieczu kwiatów krwawnika używano przy produkcji piwa.

 

Sklep internetowy Shoper.pl